Proč se vlastně provádí revize vzduchotechniky


O revizi vzduchotechniky slyší možná někteří z vás vůbec poprvé, a přitom možná bydlíte v panelovém domě, kde je vzduchotechnika ve společné stoupačce nainstalována. Je to zařízení, které je v provozu nepřetržitě 24 hodin denně, a kromě ventilátorů se jedná víceméně jen o samé plechové potrubí. Jestliže pomineme chod ventilátorů, které nebývají tak poruchové, že by vyžadovaly častý servisní zásah, co je tedy na tom plechovém potrubí nutné revidovat, když je to jen hromada plechu, a nic jiného? Proč tolik humbuku kolem této záležitosti?

bytový dům

Kdyby to byl jen plech, revize by zapotřebí nebyly – samotný plech nevykazuje u vzduchotechniky prakticky žádné závažné nedostatky, snad jen v případě koroze, ale to zas není tak častý problém, který by vyžadoval pravidelné kontroly, ve hře je vzduch, který proudí potrubím den co den. A co je na tom vzduchu zvláštního?

Do vzduchotechniky bývají vyvedené výstupy z kuchyňské digestoře a z ventilací koupelen a toalet. A zejména z kuchyně se do potrubí velmi snadno dostane mastnota, odpařená při přípravě pokrmů. A spolu s mastnotou ventilátor nasaje do trubek i prach, rozptýlený v ovzduší. A zde začíná onen napínavý scénář, který již způsobil v minulosti mnoho zla a žalostných stavů lidských obětí.

panelový dům

Kombinace mastnoty a prachu je smrtící. Je to velmi hořlavý materiál a ve větších vrstvách dokonce výbušný. Tato nebezpečná třaskavina (a většinou stačí jen 1 mm silná vrstva) může kdykoli ve stoupačce explodovat nebo se vznítit, a co se pak stane, si zřejmě odvodíte – plamen zasahující do kuchyně tu zapálí záclony, závěsy, dřevěné předměty, nábytek atd. Výbuch v jediné stoupačce může zasáhnout třeba pět bytů současně a hasiči pak mají spoustu práce oheň zlikvidovat. Můžete takto přijít o střechu nad hlavou, a přitom stačilo jediné – provést včas revize vzduchotechniky a nechat případně potrubí vyčistit.